Environmentalistka Ivana Maleš je jednou z troch dám, ktoré v roku 2015 založili Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Vo svojej práci sa zaoberá problematikou odpadov a najmä tým, ako odpadom predchádzať. S Ivanou sme sa rozprávali o životnom štýle zero waste, princípoch obehového hospodárstva, zodpovedosti za životné prostredie, ale aj o tom, že čoraz viac ľudí začína trpieť takzvanou ekologickou úzkosťou.
Cirkulárna ekonomika je založená na myšlienke, že všetko, čo vyrobíme, opätovne použijeme a nevznikne žiadny odpad. Ak chceme v domácnosti dodržiavať pravidlá tejto ekonomiky, je dobré si na začiatok osvojiť filozofiu zero waste?
Áno, ale treba na to ísť postupne. Najskôr začať s malými nákupmi do vlastných vrecúšok. Nenakupovať zbytočne nové oblečenie – a keď, vyberať si udržateľné značky, ktoré sú síce niekoľkonásobne drahšie ako fast fashion, ale s dobrým pocitom, že sme sa rozhodli ísť ekologickou cestou. Postupne začnete viac využívať MHD, obmedzíte konzumáciu živočíšnych produktov, a tá cesta pôjde ešte ďalej. Nestane sa to ale zo dňa na deň.
V minulosti spoločnosť nevytvárala toľko odpadu ako dnes. Veci sa opravovali, vyhadzovali sme ich až vtedy, keď sa naozaj nedali ďalej použiť. Je súčasný stav výsledkom našej ľudskej pohodlnosti?
Určite, stačí sa pozrieť na spôsob, akým sme začali veci vyrábať. Naša pohodlnosť sa zmenila na lenivosť až pasivitu. Ľudia už nechcú nad ničím rozmýšľať, všetko je pre nich samozrejmé a chcú to mať hneď. Mali by sme sa vrátiť k tomu, ako žili naše babky alebo naši rodičia. Vtedy bolo úplne normálne, že produkty boli vo vratných obaloch, nejazdilo sa všade autom, veci sa šetrili a opravovali. Keď si človek v minulosti kúpil napríklad kabát, bol veľmi drahý, ale vydržal mu celé roky.
Aj dnes sa v niektorých second-handoch nájdu staré veci, 30-40-ročné, ktoré sa stále dajú nosiť. O oblečení, ktoré vyrábame dnes, sa to povedať nedá, pretože o tri roky už bude rozťahané, so žmolkami a nebudete sa v ňom cítiť príjemne. V minulosti boli ľudia zvyknutí investovať do kvality, ktorá vydržala veľmi dlho, dnes sa potrebujeme rýchlo obliecť, rýchlo najesť, rýchlo niekam prepraviť. Musíme tento životný štýl spomaliť, lebo sami vidíme, kam nás priviedol – ku klimatickej kríze a k haldám odpadu.
Vypočujte si celý rozhovor s Ivanou Maleš: