Eva Petričková vyštudovala právo, no už niekoľko rokov sa naplno venuje téme autizmu. S talentom písať zrozumiteľne, ľudsky a s nadhľadom o odtieňoch života s dcérkou autistkou sa prihovára všetkým, ktorých téma zaujíma. Skúsenosti aj rady odborníkov zdieľa na Instagrame a webovej stránke občianskeho združenia Spolu AUT, ktorého je zakladateľkou.
V knižnom rozhovore pre Heroes hovorila o prvej knihe o autizme, ktorú sa pred rokmi odhodlala prečítať. Knihy v jej výbere sa líšia žánrom, každá sa však svojim spôsobom dotýka zložitého, ale fascinujúceho sveta autizmu.
Ktorá kniha sa vám spája s detstvom?
Dickensov Oliver Twist. Teda, ak nerátam knižku Môj macík, ktorú som milovala asi naozaj „od kolísky“. Môj ocino ma naučil čítať v piatich rokoch a veľmi prozreteľne sa mi tak postaral o obrovské celoživotné hobby. Pamätám si, že som mala asi v druhej triede základnej školy fázu, keď som čítala všetko, čo mi prišlo pod ruku. A vôbec to neboli detské knihy. Mala som nad posteľou poličku a tam dve kôpky. Pod jednou som na výkres napísala „prečítané“ a pod druhú som prilepila oznam „na prečítanie“. Ležalo tam kadečo. Mayovky, Verne, Dickens, všetko, čo som doma našla. Určite som nemala mnohé z prečítaného pochopené a veľa som preskakovala, ale stalo sa, že mi učarovali príbehy a vždy som si našla postavu, s ktorou som sa stotožnila a držala jej palce.
Znie to hrozne, ale ako dieťa som robila aj takú fintu, že som si najprv prečítala poslednú stranu knihy. Netuším, kto ma to naučil, dnes mi to príde úplne trestuhodné. Oliver Twist bol pre mňa zlomový, myslím, že bol asi aj prvou knihou, ktorú som čítala ozaj s otvorenými ústami a veľmi som celý príbeh prežívala. Prvý plač nad knihou si jednoducho zapamätáš. Odvtedy som ju prečítala už veľakrát.
Aké knihy čítate úplne najradšej?
V poslednej dobe ma najviac bavia životopisné knihy. Nemám rada motivačnú literatúru, nikdy mi to nič nedávalo, naopak, ak chcem ostať povzbudená a motivovaná, beriem do ruky skutočné príbehy ľudí s neľahkým osudom. Nič lepšie nepoznám.
Ktorú jednu knihu by si mal prečítať každý z nás, aby lepšie porozumel svetu ľudí s autizmom?
Mne najviac na pochopenie sveta autizmu dali knihy, ktoré boli autistami aj napísané. Jasné, každý z nich je iný a nie vo všetkom sa zhodujú, ale čím viac takých kníh prečítate, tým lepšie si viete vyskladať približný obrázok. Prvou bola kniha Prečo skáčem. Priznám sa, že v období, keď som ju vzala do ruky, sme len zisťovali, čo nás bude čakať. Táto kniha mi dodala odvahu. Potom nasledovali ďalšie: Jak to vidím já a Narodený v modrú stredu. Každá je fascinujúca. Na pochopenie širších súvislostí, aké to je žiť s autistom alebo sa o neho starať, s láskou odporúčam všetkými desiatimi Selenerove Autismus&Chardonnay 1 a 2.
Spája sa vám s čítaním nejaký obľúbený rituál?
Som skromná, preferujem najmä ticho, čo je v našej domácnosti rarita. Ku knihe tak sadám najčastejšie neskoro večer. Takže do rituálu by som zaradila aj teplú deku, dobrý čaj a teplé a dobré svetlo.
Vzali ste si do vlastného života niekedy niečo od postavy z knihy? Postoj, myšlienku, nejakú frázu…
Toto sa mi stáva bežne, podľa mňa je to aj prirodzené. Ak človek narazí na zaujímavú postavu, ktorá ho niečím osloví, sleduje jej myšlienky a konanie pozornejšie. Priznávam, že do kníh nepíšem, ani nekrčím rohy, knihy sú posvätné. No nedávno pri knihe Juraja Špitzera Nechcel som byť Žid, som musela zobrať ceruzku, lebo to bola jedna sila za druhou. Napríklad: „…a tí, čo vás budú ľutovať, budú vám protivní, lebo bezmocnosť neznáša nič tak ťažko ako súcit.“
Máte svoju obľúbenú knižnú postavu?
Och, tých je veľa. Ale, aby som načrela do iného súdka, vyberám Lisbeth Salanderovú.
Podľa čoho, prípadne koho sa orientujete pri výbere knihy?
V tomto som úplne otvorená tipom a možnostiam. Často si spravím screenshot knihy, ktorá ma zaujala u niekoho na sociálnej sieti. A vôbec to nemusí byť na knihy zameraný profil. Stačí, ak ma u niekoho zaujme kúsok textu, čo práve číta, alebo autor a už googlim.
Vaša dcéra Pauli je autistka. Aký má vzťah ku knihám a ako ste si ho vybudovali?
Pauli a knihy majú špecifický vzťah. Vďaka tomu, že mala vždy slabé porozumenie reči, ju nikdy nebavilo sedieť a počúvať, ako jej niečo čítam. Naopak, vždy sa na to hnevala, vyrušovala som ju. Ona pri knihách prežíva ilustrácie, fotky. Bavia ju knihy od Pixar či Disney, lebo ak má napozeranú rozprávku, vie sa aj s knihou dlho zabaviť. Obrázky sú pre ňu knihy. Mala obdobie, keď milovala akváriové rybičky, vtedy nám kamoška Nataška poslala knihu Ryby pre vaše akvárium s nádherne nafotenými rybičkami. Tá kniha je dnes na cimpr-campr, precestovala s nami tisíce kilometrov, Pauli ju vie obzerať do nemoty.
Aktuálne už Pauli baví, ak jej obľúbený obrázok aj stručne popíšem. Minule sme obe akože plakali nad rozplakaným dievčatkom. Veci, ktoré bežne s dieťaťom robíte už možno od roka, našu začali zaujímať až teraz. Ale aj o tom je autizmus.
Autismus&Chardonnay (Autor: Martin Selner)
Blogy aj knihy od Martina Selnera sú pohladením. Vraciam sa k nim pravidelne, nikdy nesklamú. Tohto autora som spoznala cez jeho prvotinu, keď mi ju priviezla kamoška z Prahy. Ešte nikdy som nad autistickou tematikou nemala také zmiešané pocity, smiech sa striedal so zaslzenými očami, a to nepreháňam. Martin pracuje ako asistent v týždennom stacionári pre autistov v Prahe. O svojich zážitkoch a postrehoch začal najprv písať blog. Ako človek, ktorý vie, aké to je mať na starosti dieťa s autizmom 24 hodín denne, vie presne a trefne mnohé veci pomenovať, krásne vystihnúť podstatu a často aj vtipne vypointovať vážnu situáciu. Nerobí si z autizmu srandu, naopak, veľmi s citom a inteligentne poukazuje na odlišnosti dvoch svetov a veľakrát sám seba označuje za toho, ktorý sa má od „jeho“ detí čo učiť.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Jak to vidím já (Autor: Temple Grandin)
Stále žijúca americká autorka Temple Grandin je snáď najznámejšou ženou s autizmom na svete. V rámci osvety robí neuveriteľne veľa. Píše, prednáša, bol o nej natočený film s Claire Danes v hlavnej úlohe. Pre mňa ako matku bolo fascinujúce čítať o jej spomienkach na rané detstvo, školu, iné deti a rôzne situácie, ktoré ju počas života stretávali. Kniha Jak to vidím já ozrejmuje myšlienkové pochody a vnímanie ľudí s autizmom, ich prežívanie a poukazuje na rozdiely vo fungovaní mozgu autistov a bežnej populácie. Ako chuťovku odporúčam aj jej TED Talk prednášky.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Narodený v modrú stredu (Autor: Daniel Tammet)
Ak sa chcete ocitnúť v hlave človeka, akým bol Rainman, prečítajte si túto knihu. On aj autor Daniel Tammet boli totiž ľudia s autizmom a savantským syndrómom. Presne tento syndróm spôsobuje povestnú genialitu, no nie každý autista je génius, bohužiaľ. Veľkým šťastím pre nás je, že niekto ako Daniel všetky tieto veci dokáže výstižne zachytiť a pomenovať. Knihu budete čítať s otvorenými ústami. Mimochodom, vedeli ste, že dni v týždni a číslice majú farby?
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Podivný případ se psem (Autor: Mark Haddon)
Toto je regulérna novela, detektívny príbeh o chlapcovi s autizmom a jeho dobrodružstve. Zas úplne iný typ čítania, ale prirástla mi k srdcu a tiež ma veľa naučila.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
A proto skáču (Autor: Naoki Higašida)
Klasika. Celosvetovo preslávená kniha japonského neverbálneho (!) autistu. Knihu napísal ako 13-ročný a vysvetľuje v nej nielen to, prečo skáče. Bola to vôbec prvá kniha, ktorú som sa odvážila na túto tému zobrať do ruky. Poznanie, že dieťa s autizmom, hoc nerozpráva, komunikovať chce a dokáže, ak mu v tom pomôžeme, bolo presne to, čo som vtedy tak veľmi potrebovala. Chlapec, ktorý komunikuje len cez tabuľky a tablety, no píše knihy, je niečo neuveriteľné. Knihu odporúčam najmä rodičom, bolo to totiž veľmi oslobodzujúce a dojímavé čítanie.