Grétku Pavlovovú pozná väčšina z nás ako zakladateľku Atmosféry, priateľského rodinného festivalu na lúke medzi vinohradmi v Hontianskych Nemciach. Okrem mnohých aktivít, ktorým sa venuje, a za ktoré ju Forbes v roku 2020 zaradil medzi 30 úspešných mladých ľudí pod 30, je aj veľkou milovníčkou života. Ako prezradila v knižnom rozhovore pre Heroes, knihy miluje a číta celú dovolenku, ktorú si vždy po Atmosfére dopraje. Inšpirujte sa jej pestrým výberom obľúbených kníh.
Grétka, dokážeš si nájsť čas na knihy popri toľkých aktivitách, ktorým sa venuješ?
Nájsť si čas na čítanie pri mojom životnom štýle je naozaj náročné, čo ma vždy veľmi mrzí, lebo knihy milujem. Občas sa smejem, že keby som mohla žiť viacero životov naraz, v jednom by som od rána do večera iba čítala, veď toľko skvelých kníh na svete je, a tak málo času na ne máme.
Preto väčšinu voľného času, čo počas roka mám, trávim s knihou v ruke. Čítam celú dovolenku, ktorú si vždy po Atmosfére doprajem, cez sviatky a pár víkendov do roka, ktoré mám pokojnejšie. Mám pár kníh aj na nočnom stolíku vedľa postele, ale večer už väčšinou nemám energiu čítať. Mám preto rada, keď knihu môžem prečítať na (takmer) jeden nádych.
Aký je tvoj vzťah ku knihám?
Milujem ich a čítam od malička. Začalo to Harry Potterom, vďaka ktorému som sa na čítanie namotala, keď som mala asi 12. Potom som už knihy od seba nepustila. Kam idem, tam mám vždy aspoň jednu so sebou pribalenú. Myslím, že za roky ma knihy dosť formovali, každou prečítanou knihou príde inšpirácia k ďalšej.
Mám to podobne ako s ľuďmi. Tak ako vnímam, že žiadne stretnutie nie je náhodné, často prikladám aj väčší význam tomu, že sa ku mne dostane konkrétna kniha v danom období.
Sú pre teba knihy relaxom či skôr zdrojom informácií?
Ťažko povedať. Ak sa v piatok večer zastavím po ceste z práce v kníhkupectve, znamená to, že mám pred sebou voľný víkend. Zároveň knihy vnímam ako obrovský zdroj informácií, ktoré ma privedú k ďalším, inšpirujú, a obohacujú môj život tak, že ho žijem viac vnímavo a intenzívnejšie.
Čo máš práve rozčítané?
Aktuálne mám rozčítané tri knihy. Výbornú knihu od Franka Tallisa Žiť sa musí, ktorú si kúskujem pomaly po večeroch, lebo je tam toľko zaujímavých informácií, že mi je škoda ju zhltnúť za víkend. Parádne popisuje rôzne prístupy osobností, ktoré sa venujú praktickej psychoterapii, čím vytvára komplexný obraz v rôznych pohľadoch na to, ako žiť lepšie, kvalitnejšie a vedomejšie. Zlatú horúčku od Tomáša Forra, mrazivé svedectvo o desivom režime Venezuely, ktoré prináša aj pre nás dôležité memento o tom, ako jednoducho môžeme prísť o slobodu. A tenkú knižočku poviedok Kufor od Sergeja Dovlatova.
Ktorú knihu máš úplne najradšej a prečo?
Neviem či mám jednu konkrétnu knihu, ktorá by mi napadla. Mám však obľúbeného autora, od ktorého milujem všetky knihy, ktoré som čítala. Je to Irvin D. Yalom, psychoterapeut, ktorý má obrovský talent témy psychológie, psychoterapie a filozofie ponúknuť čitateľovi vo forme príbehov, ktoré sa čítajú s ľahkosťou a v mojom prípade brutálnym tempom.
Tituly Keď Nietzche plakal, Problém Spinoza a Liečba Schopenhauerom sú asi tri najlepšie knihy, aké som kedy čítala. Yalom úplne majstrovsky dokázal napísať romány, v ktorých paralelne prebiehajú príbehy kľúčových historických osobností filozofie a psychoterapie. Príbehy pretkávané faktami a fikciou s tak silnými odkazmi pre nás do súčasnosti. Všetky som prečítala na jeden nádych. Úplne dokonalé.
Akú najzvláštnejšiu knihu si čítala?
V priebehu minulého roku sa ku mne dostala kniha Môj rok pokoja a odpočinku. Neviem či je knihou najzvláštnejšou, ale mňa svojou inakosťou veľmi zaujala. Je o príbehu mladej dievčiny, ktorá na prvý pohľad žije dokonalým a šťastným životom. Ona sa však cíti prázdno a nešťastne a rozhodne sa prostredníctvom sedatív hľadať zmysel života tým, že sa vedome rozhodne upadnúť do hlbokého spánku a obmedziť svoj život na základné biologické potreby.
Máš nejaký rituál pri čítaní?
Nemám jeden konkrétny. Ale veľmi rada si dotváram čítaciu atmosféru tak, aby som z čítania mala čo najväčší zážitok. Cez zimu na chalupe v kresle, zabalená v teplej deke s horúcim čajom a praskajúcim suchým smrekovým drevom v kozube.
Odmalička mám ale silný zvyk sa starať o knihy. Keď som bola malá, balila som si ich do obalov, aby sa nezašpinili. Vždy som sa k nim stavala veľmi zodpovedne a dávala na ne pozor. Aj dnes mám svoje knižné vrecúško, ktoré nosím preto, aby sa mi okraje knihy nezničili a kniha vydržala čo najdlhšie ako nová.
Vyberáš si knihy v kníhkupectve spontánne alebo ideš skôr na istotu a hľadáš podľa obľúbených autorov, vydavateľstiev prípadne podľa tipov od tých, ktorým dôveruješ?
Mám obľúbené kníhkupectvá, kde vždy viem, že niečo dobré nájdem. Snažím sa držať si prehľad v tom, čo vychádza, jednak od mojich obľúbených autorov, ale často sa nechávam inšpirovať od ľudí v mojom okolí. Stáva sa mi ale, že prídem do kníhkupectva na istotu s vedomím, že presne viem, čo chcem a nakoniec si tú knihu vôbec nekúpim. Mám rada, keď sa v kníhkupectve nechám uniesť pocitom neviazanosti. V kníhkupectve vždy strávim nejaký čas, prejdem sa medzi knihami, do niekoľkých načriem a čosi si prečítam. Je to taký pekný rituál, ktorým sa rada nechám viesť s vierou, že si ma tá správna kniha akosi nájde.
Vlastníš nejaký úlovok z antikvariátu?
Minulý rok počas prvého lockdownu som si zaobstarala môj prvý úlovok z bardejovského antikvariátu, knihu od Milana Šimečku Džin, ktorá sa už nedala nikde zohnať. Bolo to prvé vydanie tejto knihy a fascinovalo ma, že je v tak dobrom stave. A inak Džin je skvelá nadčasová kniha.
Veľa cestuješ, vyhľadávaš kníhkupectvá aj v zahraničí?
Áno, samozrejme. Knihy v nich síce nekupujem, ale chodím do týchto miest nasať atmosféru.
Milujem, keď sú to nejaké malé zažité kníhkupectvá, kde hrá dobrá hudba, ľudia pri malých stolíkoch v starých kreslách čítajú alebo ťukajú do počítača a popíjajú popritom kávu. Naposledy som také navštívila v Lisabone v krásnom industriálnom areáli LX Factory.
Irvin D. Yalom: Keď Nietzsche plakal
Yalom je moja srdcovka a táto kniha je asi mojou najobľúbenejšou. Príbeh, v ktorom Josef Breuer, jeden zo zakladateľov psychoterapie lieči Nietzscheho svojou vtedy prevratnou metódou liečby, rozhovorom. Obaja šialene zamilovaní do iných žien, obaja trpiaci láskou. Príbeh, ktorý sa nikdy nestal, aj keď sa stať mohol. Príbeh, ktorý popisuje večnú dilemu rozhodovania sa medzi stabilnou láskou a zamilovaným pobláznením, medzi rozhodovaním sa a hľadaním toho, čo skutočne chceme. Ach, asi si ju idem otvoriť znova a kúsok sa do nej začítať.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Marcus Aurelius: Myšlienky k sebe samému
Dokonalé a nadčasové veľdielo, ktoré filozof a cisár Marcus Aurelius napísal pred takmer 2000 rokmi. Jeho myšlienky o zmysle života, láske k druhým, našej zodpovednosti voči spoločnosti aj sebe samému sú tak nadčasové, že sa pri nich neustále pýtam, kam sme sa ako spoločnosť a jednotlivci dokázali za tak dlhé obdobie posunúť. A či vôbec.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Aleš Palán: Raději zešílet v divočine
Novinár a spisovateľ Aleš Palán urobil rozhovory s ľuďmi, ktorí sa rozhodli žiť v šumavských lesoch. Mnohí z nich dobrovoľne opustili civilizáciu a žijú v lesoch, maringotkách a opustených chatrčiach. Je to krásna dobrodružná výprava rozprávania ľudskej duše. Kniha je doplnená reportážnymi fotografiami a má dokonca svoje pokračovanie. Nič podobné som ešte nečítala.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Michail Bulgakov: Majster a Margaréta
Jediná kniha, ktorú som čítala viackrát. Milujem jej atmosféru, vtip a magickosť. Vďaka Bulgakovovej hlavnej hrdinke som našla hlbšie spojenie s mojím menom (áno, volám sa Margaréta) a našla som si preto moju obľúbenú literárnu hrdinku. Je to veľdielo, ktoré ma nikdy neprestane baviť a potešila som sa z jeho nového prekladu, ktoré môj zážitok z neho ešte viac prehĺbilo.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Tara Westoverová: Vzdelaná
Skutočný príbeh mladého dievčaťa, ktoré vyrastalo v mormonskej rodine náboženských fanatikov žijúcich izolovane na samote v horách. Rodina, ktorá si vytvárala samostatný svet a postoj voči nemu založenom na odmietaní lekárov, nedôvere voči inštitúciám a štátu. Mrazivé svedectvo náročnej vzbury voči najbližšej rodine, ktoré vyústilo do odchodu z domu a hľadaním pravdy prostredníctvom vzdelania. Dôležité čítanie v dnešnej dobe pre nás všetkých.
Túto knihu si môžete kúpiť online.