Lucy Bumpkinová je umelkyňa s charakteristickou tvorbou, ktorú spoznáte, ako sa hovorí, už podľa obalu. Jej svojské ilustrácie nosia vytetované na koži stovky fanúšikov Bumpkin Tattoo, tetovacieho štúdia, ktoré spolu s manželom vlastnia. V jej domácej knižnici prevládajú rozprávkové knihy, občas detektívky a celá séria Harryho Pottera.
V Heroes sme sa s Lucy už dávnejšie rozprávali. V rozhovore prezradila, ako vyzerá podnikanie v umení na Slovensku alebo aj o tom, čo ju v tvorbe inšpiruje. Tentokrát sme sa zamerali na knihy.
Ako si, umelkyňa ako ty, vyberá knihy?
Odpoveď je veľmi jednoduchá. Prevažne iba podľa ilustrácií. Som presne ten typ povrchného človeka, ktorý si knihu vyberá podľa obalu. Ale to sa dá odpustiť, keďže moje police s knihami sú plné detských kníh. Hlavne tých, ktoré majú väčšinou 32 strán a sú celo-ilustrované s textom pre detičky do päť rokov. V tejto kategórii sa aj ja cítim dobre. Čím som staršia, tým lepšie sa mi táto veková kategória hodí. Ilustrované knihy pre deti veľmi rada zbieram a rada sa k nim vraciam.
Pochopiteľne, skôr ako k študijnému materiálu, nie ako k hodnotnému čítaniu, ktorým si chcem pripomenúť zmysel života. I keď, detské knihy sú najlepšou cestou, kde ten zmysel začať hľadať. Veľa z nich má hlboké myšlienky a niektoré dokážu aj dospeláka rozplakať. Sú pre mňa malými sprievodcami o tom, ako aj iní ilustrátori pretavia svoju fantáziu na papier. Dokážu ju zladiť s textom a ešte spôsobia vizuálnu radosť dospelým očiam. Pre toto si detské knihy kupujem.
Máš obľúbeného ilustrátora alebo ilustrátorku?
Nemusím vôbec dlho premýšľať. Pre mňa je srdečnou a srdcovou ilustrátorkou Vierka Kočiš Čechová alias Veruška Bobeková. Je to umelkyňa, ktorú roky obdivujem, poznáme sa osobne, sme si blízke a toto je pre mňa človek, ktorý by svetu ilustrácie mohol dať naozaj veľa.
Je veľa komerčných ilustrátorov, ktorí sú naozaj skvelí. Všetko bežnému čitateľovi sedí, očká sa tešia, lebo je to v tých knihách také peknučké sladučké. Vierka robí ilustrácie, ktoré neťahajú medové fúzy pod nos a predsa v nich vidím veľmi veľa. Chcela by som, aby ilustrovala kopec kníh. Mám veľmi rada jej prácu a jej ilustrácie máme doma všade. Vierka knihy aj píše, jednu už vydala a teším sa, ak by sa u nej narodila ďalšia. Bude mať opäť čestné miesto v mojej knižnici.
Okrem toho veľmi obľubujem ilustrátorov ako Quentine Blake, David Roberts, Editka Sliacka, Adrián Macho, Oliver Jeffers, Nicoletta Ceccoli, Barbara Cantini a mnohých iných. Je skvelé mať práve kvôli takýmto ľuďom Instagram, lebo pokiaľ mám zlú náladu a naozaj sa mi nechce kresliť, idem sa prejsť do ich virtuálnych galérií a zvyčajne si uvedomím, ako málo pracovitá som v porovnaní s nimi.
Ktorý druh literatúry je ti najbližší?
Všeobecne nie som čitateľ fajnšmeker. Trochu sa až hanbím, že práve odpovedám na otázky o literatúre, keď moje najhlbšie sa viažu k detskej literatúre, detským knihám a ešte k Harrymu Potterovi. Preto, prosím, čitatelia, vezmite ma na milosť a odpustite mi, ak prezradím, že najbližšia mi je fikcia, fantázia, snová a trochu desivá detská literatúra.
Aby som to upresnila, hororové príbehy pre deti, ktoré napísal Chris Priestley, sú presne ten druh literatúry, ktorý ma baví. Nesmiem zabudnúť na Roalda Dahla, ktorý ma sprevádza už od vysokej školy, no a v neposlednom rade je to aj obľúbené strašidelné dievčatko Mortina od Barbory Cantini. Trochu strašidielok. Trochu humoru. Sem tam pavučinka.
A teraz skúsim prepnúť do svojho dospeláckeho tela a priznám, že detektívky mám veľmi rada tiež. Sherlock Holmes je moja srdcovka a Frankenstein tiež. Kúpila som túto knihu s tak strašným obalom, že som si nový obal nakreslila sama. Nedokázala som držať v ruke knihu, ktorej obal vo mne vyvolával pocit nešťastia. Dúfam, že som tým nikoho nepohoršila, ale naozaj som ten typ človeka, ktorý si kupuje knihy podľa obalu. Je to asi nejaká deformácia a nemá význam s tým morálne a ľudsky bojovať.
Akú knihu práve čítaš?
Priznám sa, že momentálne nič. Teda, rozčítanú mám knihu od Chrisa Priestleyho Příšerné příběhy z Černé lodi, no keďže nás Covid-19 pripravil o prácu a museli sme zavrieť naše tetovacie štúdio, naplno makám na obrázkoch, šperkoch, oblečení pre svoj online obchodík.
Voľno, knihy, oddych, všetko som dala bokom. Pracujem veľa. Ale ak toto celé skončí, prisahám, že si dám voľno a budem len čítať. Vezmem si všetky tie nakúpené knihy a nebudem robiť nič iné. Budem si užívať pohodu a dni bez práce. Trochu zavádzam. Som workoholik, ale teraz sa priznám, že Covid mi naložil na plecia niečo, čo len ťažko spracovávam. Ale komu nie.
Ako prvé dočítam tie Příšerné příběhy z Černé lodi. Už som od Priestleyho prečítala tri knihy. Je to autor, ktorého štýl si buď zamiluješ, alebo si budeš ťukať na čelo. A potom si vezmem opäť, zas a znova Lotsa de Casha od Madonny a zabudnem na všetko spred dvoch mesiacov. Áno, prekvapivo, Madonna písala skvelé detské knihy. Pre mňa osobne píše lepšie, než spieva. Túto knihu som dostala od Vierky, o ktorej som rozprávala. Ona je ešte väčší fanatik do detských kníh a tie najväčšie poklady mám od nej.
Vo svojej práci tvoríš aj návrhy pre tetovania. Inšpirujú sa ľudia knižnými príbehmi?
Ľudia, pre ktorých pracujem na zákazku, zvyčajne chcú príbeh o sebe. Sú to bežní ľudia ako ja alebo ty, a chcú mať na tele niečo o sebe. O svojej rodine, o zážitku, ktorý z nich urobil lepšieho človeka. Príbehy, ktoré pre nich navrhujem, sú maximálne osobné. Možno z nich niekto sem-tam napíše, že „mám rada Malého princa“ a ja už prevraciam očičká. Nie preto, že Malý Princ je blbosť, ale preto, že každý človek si zaslúži mať originál. Aj myšlienka Malého princa sa dá pretvoriť do originálneho osobného návrhu, ktorý potom môj manžel vytetuje na kožu.
Ľudia, ktorí k nám chodia, sú väčší čitatelia než ja, no pri tvorbe návrhu na tetovanie čerpáme viac z nich, než z literatúry. Párkrát som robila dizajny inšpirované Harrym Potterom, ale to sme tiež vymýšľali vlastné veci. Som už v tej fáze, že ani Dary smrti by som ako symbol nenavrhla. Je to deformácia, ale zásada je, aby to všetko bolo originálne, aby sme to vymysleli my, i keď tam bude spoločná myšlienka s daným dielom.
Mnohým sa to môže zdať naozaj divné, že ak klient chce to a ono, máme to urobiť. Ale tento typ klientov chce odo mňa niečo iné. Chce svoj príbeh a ak by som išla po povrchu, nemala by som z toho celého procesu dobrý pocit. Je to ako očakávať od knihy, že má dobrý príbeh. Nik nechce byť na konci sklamaný. S tetovaním a návrhom je to to isté. Snažím sa robiť maximum s láskou a pokorou.
Čarovná zima (Autor: Tove Jansson)
Kniha, ktorú môžete čítať v ktoromkoľvek ročnom období a zimu nebudete cítiť.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Mortina (Autor: Barbara Cantini)
Krásne ilustrovaná, milo písaná. O tom, že byť iný je úplne v poriadku. Určite patrí do zbierky malých detských stašidielok.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Warren Trinásty (Autor: Tania Del Rio)
Príbeh, ktorý vás chytí za srdce obsahovo aj ilustračne. Skvelý počin po výtvarnej stránke a rovnako je nápaditý postavami, zápletkou a aj tým, že niektoré budovy môžu mať nohy.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Malý Mikuláš (Autori: René Goscinny a Jean Jacques Sempé)
Kto nepozná malého Mikuláša, nevie nič o chlapčenských zlobách a o tom, čo všetko sa dá vymyslieť počas krátkych školských prestávok. O Mikulášovi vyšlo niekoľko kníh a tiež dva filmy. Skvelý oddych aj pre dospelákov.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Charlie a továreň na čokoládu (Autor: Roadl Dahl)
Kto miluje čokoládu, musí aj pána Wonku. Medosladká rajská pochúťka, stále dúfam, že taký druh čokolády nájdem v obchodoch. To ma privádza k myšlienke, že by som chcela, aby práve táto kniha bola reálna, aby všetko z nej ožilo a bolo súčasťou môjho sveta. Aj Fialka Garderóbová aj August Gdoule.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.