Aj v máji sme vám priniesli rozhovory so zaujímavými osobnosťami, ktoré stoja za vašu pozornosť. O dopadoch pandémie na naše zdravie, ale aj o lekároch a zdravotnom personáli sme sa rozprávali s primárom urgentného príjmu Júliusom Hodosym, a na starostlivosť o psychické zdravie upozornila psychologička Veronika Raganová. S bývalou profesionálnou basketbalistkou Zuzanou Žirkovou sme hovorili o slovenskom športe, ale aj o spôsoboch, ako trénovať basketbal online.
Rozhovory, ktoré možno unikli vašej pozornosti
Július Hodosy o pandémii a jej dosahu na zdravotný personál
Júlis Hodosy je primárom urgentného príjmu v ružinovskej nemocnici, kde ošetruje pacientov v kritickom stave. V rozhovore redaktorky Barbory Váradyovej upozornil na chýbajúce koncepčné riešenia slovenských urgentov, ale aj na neľahkú prácu lekára počas pandémie.
„Urgent na Slovensku nikto koncepčne nerieši. Niekedy v roku 2004 sa zreformovali záchranky a rozšírili sa stanice, napríklad pre Bratislavu z pôvodných deväť na 27. Zvýšil sa počet pacientov, ale nezmenili sa podmienky. Poviem to naplno. Máme socialistické podmienky a socialistické rozmýšľanie a plánovanie, ale práce je podstatne viac. Chýba flexibilita a ochota riešiť veci koncepčne.“
Prečítajte si celý rozhovor s Júliusom Hodosym.
Veronika Raganová o duševnom zdraví a vzťahu k sebe samému
Postupná detabuizácia tém týkajúcich sa psychického zdravia privádza čoraz viac ľudí k psychológom a terapeutom. V rozhovore redaktorky Kristíny Babicovej so psychologičkou Veronikou Raganovou sa rozoberali témy sebalásky, správnom fungovaní vzťahov či potlačovaní emócií.
„Hnev je často potlačený smútok, môžeme sa hnevať až kričať alebo je to strach, napríklad z toho, že nám niekto môže ublížiť. Je to jeden z momentov, keď človek môže vyhľadať terapeuta a rozobrať, odkiaľ jeho hnev alebo smútok pramení. Nemyslím si, že potláčanie emócií vedie ku šťastiu, je to úplne naopak.“
Prečítajte si celý rozhovor s Veronikou Raganovou.
Zuzana Žirková o budúcnosti slovenského basketbalu
Zuzana Žirková je bývalá profesionálna basketbalistka, ktorá v súčasnosti pôsobí ako športová trénerka. Redaktor Marek Arpáš sa v rozhovore zaujímal o vývoj slovenského basketbalu, mladé talenty v športe a práci športovej trénerky.
„V súčasnej situácii už ani nehovoríme o športovom, ale zdravotnom vývoji detí. Keď celý deň sedia pred počítačom v rámci domáceho vyučovania a následne sú pred ním aj vo voľnom čase, je to obrovský problém.“
Prečítajte si celý rozhovor so Zuzanou Žirkovou.
Hrdina minulosti
Nezabúdame ani na hrdinov minulosti, ktorí významne zasiahli do našich dejín. V májovom výbere je ním slovenský horolezec a chatár Štefan Zamkovský.
Štefan Zamkovský (1908 – 1961)
Hoci sa Štefan Zamkovský narodil v Levoči, veľkú časť svojho života prežil vo Vysokých Tatrách, ktoré boli jeho druhým domovom. Svoju záľubu v turistike spojil s prácou vysokohorského nosiča a horského záchranára. Vďaka jeho odhodlaniu a pracovitosti sa mu spoločne s manželkou a priateľmi podarilo postaviť v roku 1942 horskú chatu. Okrem turistov smerujúcich do Malej Studenej doliny ju ako útočisko využili počas vojny aj politickí utečenci. Bohužiaľ, neskôr bol Štefan Zamkovský v bývalom režime označený ako triedny nepriateľ a chata bola znárodnená. 30 rokov po jeho smrti, po páde komunistického režimu, bola Zamkovského chata prinavrátená jeho rodine. Teraz patrí medzi najobľúbenejšie horské chaty v Tatrách.
(Ne)stĺpček
Dilema letnej dovolenky
Blíži sa čas dovoleniek, ktoré si tento rok budeme vyberať aj podľa iných kritérií ako sú dostupnosť k pláži alebo veľkosť rezortu. Toto leto sa medzi ne zaradí aj epidemická situácia v krajine či opatrenia, ktoré sme ochotní podstúpiť kvôli oddychu v exotike. Epidemiológovia odporúčajú dovolenkovať na Slovensku. Nemusíme sa však všetci stretnúť na Štrbskom plese alebo Hrebienku. Výborným tipom na turistiku sú naše vysokohorské chaty, ktoré vás okrem krásnych výhľadov odmenia aj tradičnou fazuľovou polievkou, parenými buchtami či chatárskymi špecialitami. Ak sa chcete zaobísť bez svalovice na ďalší deň, vyrazte na Zamkovského chatu alebo Chatu Plesnivec. Do dvoch hodín od štartu budete sedieť na terase bufetu. Väčší výkon budete musieť vydať na Zbojnícku chatu alebo najznámejšiu slovenskú chatu ležiacu pod Rysmi. A tí, ktorým sa vysokohorský terén nepozdáva, môžu objavovať naše Západné Tatry a turistami menej známu Chatu pod Náružím, ktorá za návštevu tiež určite stojí.