Michal Meško je spoluzakladateľ a CEO Martinusu, najväšieho online kníhkupectva na Slovensku, ktoré neskôr rozšíril kníhkaviareň Foxford. Okrem šéfovania je Michal Meško aj otcom. Ak sa pýtate, ako môže tak zaneprázdnený človek zvládať rodinu aj prácu, pokračujte v čítaní, pretože to robí excelentne.
Michal, z vlastnej skúsenosti viem, že rodina a práca sú dve oblasti, ktoré ma časovo asi najviac vyťažujú. Ako to funguje u teba?
Od strednej školy som bol zvyknutý pracovať dlho do noci a riadiť si svoj čas úplne slobodne. Práca ma vždy veľmi bavila, no nerád robím „na príkaz“ v zmysle – „teraz máš čas, tak teraz rob“. Nerozlišovali sme veľmi víkendy, dni alebo večery a jednoducho sme s manželkou Andy robili vždy, keď sme mali chuť. Naopak, keď sme toho mali veľa, našli sme si nejaký relax.
Čo sa stalo, keď sa narodila Lily?
Dieťa toto zásadne zmení. Trvalo mi pomerne dlho nájsť si ten správny balans, a myslím, že ho stále hľadám. Samozrejme, je veľkou pomocou, že do istej miery môžem ovplyvňovať svoj pracovný čas. Asi vždy budem mať pocit, že by ma bavilo robiť aj viac, lebo Martinus je v istom zmysle tiež také moje 16-ročné dieťa, no rovnako ma veľmi baví byť s malou a vidieť, ako sa smeje a rozvíja.
V tom všetkom chceme sem-tam vidieť aj kamarátov alebo ísť na malý výlet. Starí rodičia sú v tomto veľká pomoc a veľmi sa tešíme zo vzťahov, aké spolu máme.
Čo ti potom pomáha zostať “napojený” na svoju rodinu, keď si pracovne veľmi zaneprázdnený?
V prvom rade maželka Andy, ktorá mi vie pripomenúť priority. Vidím na sebe, že vedome či podvedome začínam prispôsobovať svoj kalendár tomu, aby som vedel byť čo najviac doma. Nie vždy sa to dá a aj v najbližších mesiacoch ma čaká viac ciest do zahraničia.
Väčšinu dní, stále ráno, vozíme Lily spolu do škôlky a už okolo piatej ideme po ňu. Takže relatívne normálny režim.
Čo ťa baví na otcovstve?
Asi nepoviem nič prevratné, ale vidieť, ako sa rozvíja a pred očami rastie taký ďalší malý „start-up“ so všetkými tými radosťami aj úskaliami, je to, čo ma najviac baví.
Najmä to, že dokážeš malému človeku dať neuveriteľne veľa. Postupne vidíš, ako kopíruje to dobré a aj nie až tak dobré. Je úžasné, koľko unikátnych vecí do toho vnesie aj samotné dieťa.
Tieto situácie dávajú životu nový rozmer a sám pri nej objavujem nové veci, že chodíme na miesta, kde som roky nebol.
Michal, všetci vieme, že tvoj život sa z veľkej časti točí okolo kníh. Čítate si s dcérkou večer pred tým, ako ju uložíš spať?
Malej sme začali čítať pred spaním, keď mala asi niečo vyše roka. Odvtedy sa z toho stal každovečerný návyk a bez čítania prakticky odmieta ísť spať. Väčšinou sú to kratšie príbehy na 5-10 minút, niekedy vystačí vymyslená rozprávka, ale často si sama vyberie knižku, ktorú chce, aby sme jej prečítali.
Aj pod perinou s čelovkou na hlave?
Nezmestím sa do jej postele. Celkom praktická je na toto čítačka e-kníh s podsvietením, ale vždy keď sa dá, čítame z papierovej knihy.
Myslíš, že ju to bude držať aj v budúcnosti?
Snažíme sa ju knižkami obklopovať a čítať si aj pri nej, ak sa dá. Zatiaľ sa zdá, že ju celkom fascinujú. Čítať, samozrejme, ešte nevie, ale abecedu už ovláda a rada si robí kompletnú „revíziu“ svojej knižnice – zoberie jednu knižku, prelistuje ju a ide na ďalšiu. Veľmi sa z toho tešíme a určite ju chceme podporovať ako sa len bude dať.
Zobral si už dcérku robiť aj niečo akčné, ako je dobrodružná stanovačka? Chceš byť pre svoje deti dobrodružným otcom?
Ešte má len dva a pol roka, takže stanovačka ju ešte len čaká. Už teraz sa na to veľmi tešíme, pretože niekoľkotýždňové cesty po Európe v aute naloženom po strechu a v stane sú jednou z mojich najúžasnejších spomienok na detstvo, a veľmi rád by som aj Lily posunul to, čo dali rodičia nám.
Nie som ale nejaký extra dobrodružný typ, v zmysle poďme teraz prebádať neprebádanú džungľu. Ani ju asi ja nebudem vedieť učiť skákať z päť metrovej skaly do vody, no určite nechceme len sedieť doma.
Ak ste predsa len doma a hráte sa, ako zvládaš sponky vo vlasoch, varenie v kuchynke, hru na doktora a rozhovory plyšákov pri šálke čaju?
Sponky vo vlasoch niekedy ťahajú, keď mi ich dáva dole, ale inak sú v pohode (smiech). Plyšáky u nás moc nefičia. Jednou z jej najobľúbenejších hračiek svojho času bol náš kuchynský šuflík s varechami, naberačkami a metličkami – všetky povyberala a hrala sa s nimi.
Sem-tam nám navarí – virtuálne, samozrejme, a priznám sa, že ma celkom baví pustiť hlavu do virtuálneho príbehu nakladania neviditeľnej ryže na tanier a potom si ešte vypýtať duplu. (smiech)
Naučila sa niečo aj zo škôlky?
Áno, veľa aktivít si prebrala odtiaľ. Nehrajú sa s klasickými hračkami, ale s bežnými vecami, ktoré nájdeme doma – krhličky, gombíky, guličky. Triedia ich a tak rozvíjajú motoriku. Keď bola menšia, bolo vidieť, ako jej to výrazne pomohlo.
Už teraz vnímaš, že bola menšia, aj keď má ešte len dva a pol roka. Čo robíš preto, aby si si tieto momenty zapamätal a nejakým spôsobom zakódoval?
V tomto máme dokonalé záznamové médium – moju mamu. V tom správnom momente má vždy v ruke foťák alebo mobil, a niekedy už prevraciame oči, ale keď potom dokáže vytiahnuť fotku akejkoľvek Lilinej životnej udalosti, samozrejme sa potešíme.
Okrem toho máme vytvorenú uzavretú skupinu na Facebooku, aby sme nespamovali kamarátov 365. fotkou „José v zálive“, kde budujeme taký malý denníček – míľniky, hefty, zážitky a fotky. Je to celkom praktické, rýchle a zároveň sa tak vieme podeliť o zážitky aj so zvyškom rodiny.
Ďakujeme, že nás sledujete <3 #heroes
— Meet the Heroes (@meetheroes_sk) 19. ledna 2017
Michal, skús vymenovať 3 veci, ktoré by si chcel raz naučiť svoju dcérku?
Nerád by som skĺzol do nejakých veľkých posolstiev alebo múdrostí. Je pár vecí, ku ktorým sa ju snažíme v každodennom živote viesť.
Chceme ju podporovať v sústredení a kreativite, a aj preto ma bavia naše hry s neviditeľnými vecami. Zatiaľ vyzerá byť veľmi súťaživá, takže sa ju v tom na jednej strane snažíme podporovať, no zároveň ju učiť, že nie vždy sa dá vyhrať. Najpodstatnejšie je vždy snažiť sa a robiť čo najlepšie, ako vie.
Prvé úspechy zaznamenáva už aj Marshmallow test, na ktorý mi dal tip Šimon Šicko – teda učiť ju, že byť trpezlivá a počkať často znamená oveľa vyššiu odmenu, ako mať niečo hneď.
Bolo by skvelé, keby v sebe pestovala zmysel pre férovosť a empatiu k druhým, no zároveň jej pomôcť, aby ju to neprevalcovalo.
Čo pre teba stojí nad tým všetkým?
Aby sa naučila byť v pohode a mať radosť zo života. Ako sa bude mať, či bude v živote spokojná alebo šťastná, bude vo väčšine situácií najmä na nej.
Ďakujem Michal!
Ešte neodchádzajte, Michal nám totiž venoval poukážku na nákup v Martinuse v hodnote 15 € a jeden z vás ju môže získať. Prihláste sa k odberu nášho newslettra a v nedeľu večer o 19:00 vyberieme víťaza, ktorého kontaktujeme e-mailom.